اگر در جامعه ای استقلال فکری نباشد؛ همواره وابسته به  بیگانگان خواهد بود، در صورتی که تنها با اندیشه ی اینکه دیگران هیچ گونه برتری ذاتی بر فرد دیگری ندارند و با اتکا به همت خود و تلاش و داشتن پشتکار می توانند باعث پیشرفت و رشد تعالی جامعه گردند.

در کشور عزیزمان ایران نیز همان گونه که شما هم می دانید شعار ” استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران” از شعار های بنیادی بود. و ارزش گذاری به استقلال از هر موضوع دیگر مهم تر و پر اهمیت بود؛ و توجه به استقلال فکری بود که باعث رشد جهشی کشور در تمامی علوم و زمینه ها شد.

لذا شرط تحقق استقلال فکری و فرهنگی ملت ایران، ایجاد نوعی تحول عمیق اندیشه ای و اعتقادی در آنان، وبازگشت به فرهنگ غنی اسلام و ایران است؛ و این تنها زمانی میسر می شود که مردم همت کنند و بدانند که می توانند.

امام خمینی در اهمیت استقلال فکری گفته است:«استقلال فکری، شرط اول استقلال است [1] .»

نویسنده : جاوید قدیمی دیزج

توضیحات :

          [1] : صحیفه ی نور، (جلد 6)، صفحه ی 372.

3 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سجاد صالحی
  25 اسفند 1392 12:52 ق.ظ

  جایی که گل اندیشه جرات سبز شدن نداشته باشد خزان بی شعوری و نفهمی و تفکر املیسم بر همگان تازیانه میزند….تفکر و اندیشیدن با هر جناحی و با هر مکتبی باید مطرح شود اگر حرفی برای گفتن نداشته باشد خود به خود رسوا میشود و برای رسوا کردنش نیازی به راهپیمایی نیست…
  یا علی

 • متن به شدت جهت گیری داره.فکر نمی کنید رسانه باید بی طرف باشه؟

 • علیرضا انصاری فر
  26 اسفند 1392 8:52 ق.ظ

  جوانان ارزش‌ها و ملاک‌هاى خاصى را در زندگى انتخاب نموده، روش نوينى را در پيش مى‌گيرند، و براى خود مجموعه‌اى از اعتقادات و تفکرات خاص و پايدارى برمى‌گزينند و پس از يک دوره آزمايش و تجربه به طرف رسيدن به اهداف خود در زندگى قدم برمى‌دارند. بسيارى از جوانان طرز تفکر و رأى مستقل و هماهنگ با جامعه خود پيدا مى‌نمايند و از تجربيات ديگران نيز استفاده مى‌کنند و مسير زندگى خود را براساس رسيدن به ترقى و کمال پيش مى‌برند. در اين راستا ممکن است جوانانى باشند که نتوانسته باشند به استقلال رأى و فکر نائل شوند و براى خود همانند افراد بزرگسال، نقش‌هائى را که با نظر والدين و جامعه‌اى که در آن زندگى مى‌نمايند تطابق داشته باشد، برگزينند و راه خود را به طرف هدف معينى ادامه دهند.

  در اين‌گونه موارد خانواده‌ها نقش مهم‌ترى را بايد ايفاء نمايند مثلاً با آموزش و حمايت نمودن و واگذارى مسئوليت‌هائى در حد توان جوانان بايد استقلال را در آنها به‌وجود آورند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.