اکران فیلم شب های روشن اثر موتمن

فیلم شب های روشن اثر موتمن سه شنبه این هفته مورخه 93/02/02 همراه با تحلیل و نقد توسط کانون فیلم و عکس دانشگاه در ساختمان خوارزمی اکران خواهد شد.

شب های روشن (تولید سال 1381)

 • ۱۰۷ دقیقه – ملودرام عاشقانه
 • فرزاد موتمن
 • حسین زندباف
 • مهدی احمدی، هانیه توسلی، محسن شاه ابراهیمی
 • نویسنده: سعید عقیقی / موسیقی: پیمان یزدانیان / فیلم‌بردار: جمشید الوندی / تدوین حسین زندباف

خلاصه فیلم:

شب‌های روشن, داستان زندگی دو آدم تنهاست. مرد، استاد دانشگاه، سرخورده اجتماعی و مأیوس فلسفی است و انزوای خود را با تدریس ادبیات، مطالعه کتاب و پرسه زدن در خیابانها میگذراند. شبی متوجه دختری ساک در دست میشود و به او کمک میکند تا از شر مزاحمت یک راننده ماشین رهایی یابد، از اینجا بین او و رویا دوستی شکل میگیرد. رویا بنا بر قولی که به عاشق خود، امیر داده است، یک سال پس از آخرین ملاقات به وعده‌گاه آمده و میخواهد چهار شب در محل و ساعت معین در انتظار امیر بماند. استاد به رویا پناه میدهد و به او کمک میکند تا امیر را پیدا کند. طی این چهار روز بین رویا و استاد دانشگاه به تدریج دلبستگی به وجود می آید. استاد مصمم میشود که با رویا ازدواج کند اما در چهارمین شب امیر به محل ملاقات می آِید و رویا با او میرود. فیلم روایت چگونگی آشنایی، دلبستگی و جدایی این دو شخصیت از زبان استاد دانشگاه است.

1 نظر

 • علیرضا انصاری فر

  با سلام . یکی از دانشجویان در حین نقد استاد گلبهار گفت که این فیلم براسا س داستان داستایفسکی میباشد در صورتیکه با فرزاد موتمن،کارگردان فیلم «شب‌های روشن» مصاحبه کردند و در پاسخ جواب داد:
  «شب‌های روشن» اثر مهمی در میان آثار داستایفسکی به حساب نمی‌آید. او در سن 26 سالگی این اثر را نوشته و در آن زمان داستان‌ها و رمان‌های «بالزاک» را به روسی ترجمه می‌کرد و در این اثر نیز بسیار تحت تاثیر بالزاک است. اگر نام داستایفسکی را از زیر عنوان این اثر برداریم، ممکن است مخاطبان آن را با داستان‌های بالزاک اشتباه بگیرند.
  وی افزود: من تا پیش از ساختن فیلم هیچ اقتباس سینمایی از داستان «شب‌های روشن» را ندیدم، بلکه تنها یکبار قصه را خواندم و از آن خوشم نیامد. بنابراین در برگردان سینمایی چندان به متن وفادار نماندم.

  کارگردان فیلم «شب‌های روشن» در ادامه با اشاره به تفاوت‌های فیلم خود و داستان داستایفسکی گفت: شخصیت مرد داستایفسکی در این اثر، حتی از شخصصیت‌های مشهور خلق شده توسط داستایفسکی در آثار مشهورش، دور است. داستان درباره مردی غیرجذاب است که دوست دارد با زنان و مردم شهر سن‌پترزبورگ معاشرت کند، اما اعتماد به نفس این‌کار را ندارد، اما شخصیت اصلی فیلم ما، اتفاقا به شخصیت‌های آثار مشهور داستایفسکی نزدیکتر است.

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.