فلسفه هنر و زیبایی شناسی

فلسفه هنر و زیبایی شناسی

فلسفه هنر و زیبایی شناسی؛ تالیف جان هاسپرز و راجر اسکراتن؛ ترجمه دکتر یعقوب آژند؛ توسط انتشارات دانشگاه تهران منتشر شده است.

کتاب حاضر از دو مقوله اساسی شکل گرفته است: فلسفه هنر و زیبایی‌شناسی. نگارنده بر این باور است”: این دو مقوله از هر لحاظ مربوط به هم و برساخته روابط یکدیگرند. فلسفه هنر به چیستی و چگونگی هنر می‌پردازد و در پی آن است که در این زمینه به مفاهیمی روشن و صریح دست یابد و زیبایی شناسی نیز در حقیقت بررسی “فلسفه زیبایی و ذوق است”.”جان هاسپرز ” در مقوله فلسفه هنر به مباحثی چون تفسیر و تاویل هنر، رسانه‌ها و واسطه‌های هنر و طبقه‌بندی هنرها از منظر این رسانه‌ها دست زده آنها را به هنرهای دیداری، شنیداری، گفتاری و آمیخته تقسیم می‌کند .وی در ادامه، اختلاف هنرها را بر طیف رسانه آنها شرح می‌دهد”.هنر به مثابه تقلید، هنر و فرم، ماهیت و میدان زیبایی‌شناسی، اثر هنری، ذوق، نقد و سنجش، و زیبایی‌شناسی در شرق، غرب و مارکسیسم، مباحث دیگری هستند که نویسنده در این کتاب آنها را مطرح کرده است .
در بخش اول کتاب، جان هاسپرز، در مقوله فلسفه هنر به مباحثی چون تفسیر و تاویل هنر، رسانه ها و واسطه های هنر و طبقه بندی هنرها از منظر این رسانه ها می پردازد و هنرها را به پنج طبقه تقسیم می کند. وی مبحث اختلاف هنرها براساس رسانه ها و بازنمایی در هنرها و بیان در آنها را نیز مورد توجه قرار می دهد.

بخش دوم کتاب مربوط به زیبایی شناسی است. اگرچه زیبایی شناسی را شناخت فلسفی هنر تعریف کرده اند، ولی تعریف دقیق آن کار بسیار مشکلی است. سوالات اصلی زیبایی شاسی را می توان در این چهار پرسش خلاصه کرد:
۱٫    «هنر» چیست؟
۲٫    چگونه باید به قضاوت در حوزه هنر بپردازیم؟
۳٫    هنر باید چگونه باشد؟
۴٫    ارزش هنر در چیست؟
راجر اسکراتن در بحث مربوط به زیبایی شناسی به بررسی ماهیت و میدان زیبایی شناسی، اثر هنری و مولفه ها و روابط خاص عناصر آن، ذوق و نقد و سجش و سیر تحول زیبایی شناسی را در غرب بررسی می کند.

فهرست مطالب
بخش اول – فلسفه هنر – جان هاسپرز
فصل ۱٫ شناخت ویژگی ها
 فلسفه هنر و زیبایی شناسی فصل ۲٫ تفسیر و تاویل هنر
فصل ۳٫ رسانه های هنر
فصل ۴٫ طبقه بندی هنرها بر طبق رسانه های آنها
فصل ۵٫ اختلاف هنرها بر طبق رسانه آنها
فصل ۶٫ هنر به مثابه تقلید
فصل ۷٫ هنر در مقام طرز بیان
فصل ۸٫ هنر و فرم
فصل ۹٫ نظریه های عملی هنر
بخش دوم – زیبایی شناسی – راجر اسکراتن
فصل ۱٫ ماهیت و میدان زیبایی شناسی
فصل ۲٫ اثر هنری
فصل ۳٫ ذوق، نقد و سنجش
فصل ۴٫ گسترش زیبایی شناسی غرب
فصل ۵٫ زیبایی شناسی مارکسیستی
فصل ۶٫ زیبایی شناسی در شرق
واژه نامه

مبانی صفحه آرایی

معرفی کتاب؛ مبانی صفحه آرایی، بث تندریو

“طراحی لی اوت” و یا اگر فارسی تر بگوییم “صفحه آریی”، یکی از شاخه های پرکاربرد و البته پرطرفدار طراحی گرافیک است که بیشتر در حوزه نشر کاربرد دارد. در این حوزه نیز قبل از شروع هر کار علی رغم نیاز به خلاقیت و ذهن پویا باید قواعد و اصول آن را بشناسیم. در غیر این صورت راه را به بیراهه رفته‌ایم. یکی از این اصول صفحه آرایی و شاید مهمترین اصل، استفاده از گرید است.

کتاب “مبانی صفحه آرایی” که در توضیح آن آمده است: “۱۰۰ اصل در طراحی صفحه با استفاده از گرید” راهی است برای شناخت درست مفهوم گرید و روشهای درست استفاده از آن. نگارش این کتاب بر عهده‌ی “بث تندریو” بوده و توسط “اکرم برآبادی” ترجمه شده است. این کتاب در ۳۰۰۰ نسخه و توسط انتشارات یساولی به چاپ رسیده است.

در ادامه مقدمه‌ی نویسنده را مشاهده خواهید کرد:

گرید برای تنظیم یک طرح برای کل پروژه، باعث مرتب شدن فضا و اطلاعات برای خواننده می‌شود. به علاوه گرید، ابزاری برای کنترل اطلاعات و راهی برای ایجاد و حفظ نظم در صفحه است. اگرچه گرید از قرن‌ها قبل مورد استفاده قرار می‌گرفته، اما بسیاری از طراحان گرافیک، آن را مربوط به سوئیسی‌ها می‌دانند. در دهه‌ی ۱۹۴۰، تب نظم، به پیدایش راهی اصولی برای به تصویر کشیدن اطلاعات منجر شد. بعد از آن، گرید به عنوان غنصری کسل‌کننده و یکنواخت قلمداد شد و از نظر بسیاری، قدیمی و مربوط به عهد عتیق به نظر می‌رسید. اما امروزه گرید یکبار دیگر به عنوان عنصری اصلی ر صفحه‌آرایی تلقی می‌شود. به طوری که هم متخصصین تازه کار و هم کهنه‌کارهایی که سال‌ها تجربه دارند، از آن استفاده می‌کنند و به آن اعتماد می‌کنند.
تک تک صد اصلی که در این کتاب گنجانده‌شده، حاوی اطلاعات باارزش و مفیدی است که می‌تواند در صفحه‌آرایی کتاب، سیستم و یا سایت مورد استفاده قرار گیرد. هر یک از این اصول، توسط پروژه‌ای به تصویر کشیده شده که در شال‌های اخبر در رسانه های جدید و قدیم منتشر شده است.

امیدوارم مثالهای مربوط به اصول صفحه‌آرایی در این کتاب برای شما آموزنده باشد، حس کنجکاوی را در شما برانگیزد و یک منبع الهام تلقی شود. همچنین امیدوارم اصل مهم بیان اطلاعات – پیوند تایپوگرافی و صفحه‌آرایی – را به ذهن بسپارید.

کتاب مبانی صفحه آراییکتاب مبانی صفحه آراییکتاب مبانی صفحه آراییکتاب مبانی صفحه آراییکتاب مبانی صفحه آراییکتاب مبانی صفحه آراییکتاب مبانی صفحه آراییمنبع [+]

کارگردانی در انیمیشن

کارگردانی در انیمیشن

کتاب” کارگردانی در انیمیشن” به قلم مریم سعیدی به تازگی وارد بازار نشر شده و انتشارات “ساکو” آنرا منتشر کرده و طراحی ها ی این کتاب را شهرام خوارزمی وشرکت باربد فیلم انجام داده است .

 

کارگردانی در انیمیشندر این کتاب مباحث مهمی از جمله “تکنیک ها-گارگردانی- پیش تولید- تولید- و…..”مطرح شده و برای هنر جویان این رشته بسیار مفید خواهد بود.

مشخصات کتاب:

  • عنوان:  کارگردانی در انییمیشن
  • مؤلف:  مریم سعیدی
  •  ناشر: ساکو
  • نوبت چاپ: اول
  • رشته:  کارگردانی و انیمیشن
  • سال نشر: ۱۸/۱۲/۱۳۹۲
  • قیمت:  ۱۴۰۰۰۰
  • صفحه: ۱۹۸
  • سفارش کتاب: ۶۶۵۷۲۶۹۲- ۰۲۱

(محل پخش مرکزی: میدان انقلاب، خیابان ۱۲ فروردین، نرسیده به وحید نظری، جنب فروشگاه گل واژه، شماره ۲۸۶، طبقه۲، واحد۷٫)

طراحان چگونه می‌اندیشند / برایان لاوسون

طراحان چگونه می‌اندیشند / برایان لاوسون

برایان لاوسون، در این کتاب، به مفهوم طراحی پرداخته؛ و سعی در روشنﺗﺮ شدن آن دارد. طراحی چیست؟
آیا ما انسانﻫﺎ، با این مفهوم بیگانه هستیم؟ یا این‌که حتی اگر طراح نباشیم، در زندگی روزمرهﻯ خود با آن درگیریم؟
وقتی روﺑﻪروی آینه ﻣﻰایستیم تا موهای‌مان را به شکلی شانه کنیم، وقتی برای بیرون رفتن، فکر ﻤﻰکنیم کدام پیراهن و کدام شلوار را انتخاب کنیم، وقتی جای میز اتاق‌مان را تغییر ﻤﻰدهیم، وقتی کتابﻫﺎی‌مان را از نو در قفسه ﻤﻰچینیم، وقتی … ؛

طراحان چگونه می‌اندیشند / برایان لاوسونطراحان چگونه می‌اندیشند / برایان لاوسونپس همه با طراحی درگیریم.طراحان چگونه می‌اندیشند / برایان لاوسوناما انسانﻫﺎیی هستند که طراحی در زندگی‌شان نقشی پررنگﺗﺮ دارد؛ طراحان حرفهﺍی، که از این راه نان ﻤﻰخورند. اینان باید از این مفهوم آگاهی بیشﺗﺮی داشتهﺑﺎشند. پس خواندن این کتاب را به همهﻯ طراحان توصیه ﻤﻰکنم.

طراحان چگونه می‌اندیشند / برایان لاوسونطراحی هم فعل است؛ هم اسم؛ هم به یک روند و فرآیند اشاره ﻤﻰکند؛ هم به محصول و برونﺩاد این فرآیند. این کتاب به طراحی در معنای اول، یعنی طراحی به عنوان یک روند ﻤﻰپردازد؛ روندی که در پاسخ به مسئله یا مسئلهﻫﺎیی، آغاز شده و ادامه ﻤﻰیابد.

به یک خانه، که حاصل کار یک معمار است، به یک پوستر که حاصل کار یک گرافیست است، به یک باتری که حاصل کار یک طراح صنعتی است، یا به یک «چیز» که حاصل کار یک طراح است، چگونه نگاه ﻤﻰکنید؟

به عنوان یک محصول تمامﺷﺪه و بی‌ارتباط با گذشته و آینده، یا به عنوان برون‌داد یک روند؟ روندی که حتی پس از ساخت محصول ادامه دارد؛ تا بیﻧﻬﺎیت. برایان لاوسون در کتابش ما را با نگاه دوم هم‌راه ﻤﻰکند. طراحی از گذشته تا به حال چه سیری داشته؟ و امروز در چه وضعی است؟ بین رشتهﻫﺎی مختلف طراحی چه تفاوتی هست؟ آیا این تفاوت بنیادین است؟ چه عواملی سبب این تفاوت ﻤﻰشود؟ چرا دو مفهوم با نامﻫﺎی Art و Design وجود دارند؟ مگر هنر و طراحی متفاوت هستند؟ این دو مفهوم چه نسبتی دارند؟ آیا طراحی تنها با هنر نسبت دارد؟ یا مفاهیم دیگری چون Science و Technology هم با آن مربوط هستند؟

تفکر چه طور؟

با این که آقای لاوسون تعریفی قطعی از طراحی به دست نمیﺪهد، دربارهﻯ مفهوم طراحی و نسبت‌ش با هنر، علم، تکنولوﮊی، تفکر یا… بحثﻫﺎی سودمند و روشنﮔﺮی دارد.
از مهمﺗرین بخشﻫﺎی کتاب، الگویی است که لاوسون دربارهﻯ مسایل طراحی و راه‌حل آنﻫﺎ ارایه ﻤﻰدهد. آیا طراحی روندی خطی است؟ آیا فرمولی دارد که با به کاربستن آن بتوانیم طراحی کنیم؟ منظورم از فرمول، روندی است مرحله مرحله، با ترتیبی ثابت و بدون تغییر، که در هر مرحله باید دستورات مشخصی را انجام دهیم، که خاص آن مرحله است. و پس از انجام آنﻫﺎ به مرحلهﻯ بعد برویم. آیا طراحی روندی اینﭼﻨﻴﻦ است؟

توضیحات لاوسون و الگویی که از راﻩ حل مسایل طراحی ارایه ﻤﻰکند، در به دست آوردن یک نگاه واقعی در این‌باره راﻩگشاست؛ مسئلهﻯ طراحی عبارت است از مجموعهﺍی از خواستﻫﺎ و نیازها در زمینهﺍی مشخص که طراح باید به آنﻫﺎ پاسخ دهد. چه بسا خواستﻫﺎ و نیازهای موجود متضاد باشند، و در این‌جا مهارت طراح در دادن پاسخی جامع، منسجم و زیبا اهمیت ﻤﻰیابد. لاوسون سعی دارد ساختار مسایل طراحی را تشریح کند؛ و یک الگوی کلی از آنﻫﺎ ارایه دهد؛ الگویی که به آگاهانهﺗر شدن روند پاسخ به مسایل طراحی به کار آید.

در کتاب، با نقل قولﻫﺎی زیادی از طراحان، هنرمندان و… روبه‌رو ﻤﻰشویم که شاهدی است بر آﻦچه مطرح ﻤﻰشود. هم‌چنین از آزمایشﻫﺎ و تحقیقاتی میدانی یاد شده، که به عمیقﺗر شدن فهم ما از مفهوم فرآیند طراحی و تفکر طراحانه کمک ﻤﻰکند.

بخشﻫﺎیی از مقدمه و متن کتاب:

«کتاب طراحان چگونه ﻤﻰاندیشند حاصل نظر به «اندیشهﻯ طراحانه» با دیدی همهﺟﺎنبه است و تخصص دوگانهﻯ مولف در دو عرصهﻯ طراحی و روانﺷﻨﺎسی، وی را در نزدیک شدن به چنین نگاهی یاری رسانده است …. برایان لاوسون همﺍکنون رییس گروه مطالعات معماری دانش‌گاه شفیلد انگلستان است. وی هم‌چنین عضو هیئت علمی ارزش‌یابی ﭘﮋوهشﻫﺎی محیط مصنوع در شورای تامین اعتبار آموزش عالی بریتانیاست. ﭘﮋوهشﻫﺎی وی عمدتا مربوط به فرآیند طراحی، طراحی به کمک رایانه، و روﺵشناسی معماری بوده است. …
خود واﮋهﻯ ‹‹طراحی›› اولین مشکلی است که در این کتاب باید با آن رو به رو شد، زیرا این واﮋه کاربرد روزمره دارد، ولی در عین حال گروهﻫﺎی خاص مردم معانی کاملا متفاوتی از آن دریافت ﻤﻰکنند. در آغاز باید گفت که واﮋهﻯ «طراحی» هم اسم و هم فعل است. این واﮋه را هم ﻤﻰتوان در اشاره به محصول نهایی به کار گرفت و هم در اشاره به فرآیند عمل. این کتاب بر طراحی به مثابه فرآیند متمرکز است، در این‌جا همین معنای واﮊه باید مورد نظر باشد. …
افراد بسیاری تلاش کردهﺍند که نموداری برای مسیر طراحی از ابتدا تا انتها به دست دهند. اندیشهﻯ مشترکی که در پس همهﻯ این ‹‹نمودارها›› وجود دارد این است که فرآیند طراحی مشتمل است بر زنجیرهﺍی از فعالیتﻫﺎی روشن و قابل تشخیص که به ترتیب منطقی پیشﺑﻴﻨﻰپذیر و مشخصی رخ ﻤﻰدهند. … در این فصل فرآیند طراحی به مثابه زنجیرهﺍی از فعالیتﻫﺎ مطالعه و معلوم شد که این فرآیند مفهومی غیرمتقن است. … بیش‌تر به نظر ﻤﻰرسد طراحی فرآیندی است که در آن مسئله و راه حل با هم شکل ﻤﻰگیرند.»

منبع: یانون دیزاین

کتاب مبانی هنر اسلامي اثر تيتوس بوركهارت

مبانی هنر اسلامی

کتاب مبانی هنر اسلامی اثر تیتوس بورکهارت است که توسط امیر نصری ترجمه و به همت انتشارات حقیقت در ۲۱۰ صفحه منتشر شده است.

کتاب مبانی هنر اسلامی اثر تیتوس بورکهارت

کتاب مبانی هنر اسلامی اثر تیتوس بورکهارت است که توسط امیر نصری ترجمه و به همت انتشارات حقیقت در ۲۱۰ صفحه منتشر شده است.

هنر اسلامی به عنوان مقوله‌ای مستقل از هنر سایر ملل مسلمان از ابتدای قرن بیستم مورد توجه عالم هنر قرار گرفت. با وجود آن که در این قرن نمایشگاه‌هایی در اروپا برگزار شد، طرح هنر اسلامی به عنوان یک موضوع مورد نمایش و تحقیق نمی‌توانست بیانگر روح و پیام آن به طور کامل باشد. بنابراین نیاز به تحقیق در باب عالم، بنیان‌ها و شرایط پیدایی آن‌ها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. از این حیث رویکردهای گوناگونی در بررسی و تحلیل هنر اسلامی به طور خاص و سایر هنرهای سنتی به طور کلی پدید آمدند که در زمینۀ هنر اسلامی می‌توان آن‌ها را به دو دسته تقسیم کرد: رویکرد عرفانی ـ فلسفی، و رویکرد تاریخی. نویسندۀ کتاب حاضر، تیتوس بورکهارت، یکی از نمایندگان رویکرد نخست است و در این کتاب به شرح و توصیف آرای خود در زمینۀ هنر به طور کلی و سپس هنر اسلامی پرداخته است. کتاب در قالب مقالات تنظیم شده است و یکی از آن‌ها شرح همدلانه‌ای ازمتفکر برجستۀ معاصر، سید حسین نصر، دربارۀ آرای هنری بورکهارت و اهمیت آن است.