ظهور برنامه های اینترنتی

ظهور برنامه های اینترنتی

با گسترش روز افزون استفاده از شبکه های اجتماعی و خصوصاً پیام رسان های موبایلی در بین مردم ایران باعث شده است. که برنامه های اینترنتی در فضای مجازی با موضوعات متنوع و جذاب روز به روز افزایش پیدا کند.

سهولت دسترسی و دست یابی به جامعه هدف مشتاق به بحث های روز با تکنیک های آزاد تر از چارچوب های رسانه ی ملی موجب گشته برنامه های اینترنتی آزادانه تر عمل نمایند و به فراخور نیازهای جامعه منعطف تر از برنامه های شبکه های تلویزیونی ظاهر شوند.

مخاطب این طیف از برنامه های اینترنتی به طور معمول قشر جوان جامعه را در بر می گیرند و موضوعات اجتماعی، سیاسی و سرگرم کننده در زمره بیشترین بازخورد مخاطبان در فضای مجازی قرار دارند.

این قبیل برنامه های اینترنتی ضمن اینکه نویده دهنده بستری خوب و بالقوه برای دوستان هنرمند می باشد. نیاز به التزام داشتن به اخلاق و فرهنگ را هم دارد. که کم و بیش در برخی برنامه های اینترنتی به آن توجه چندانی نمی شود. حال شاید به جهت جذب مخاطب حتی به قیمت بی اخلاقی ها یا ضد فرهنگ های جامعه باشد.

امید می رود ایجاد شبکه های تلویزیونی (اینترنتی) فاخر و ارزند در این بستر، اشتغال مفید برای عزیزان هنرمند هنرهای دیجیتال فراهم آورد.

خوش آمدگویی به دانشجویان ورودی 95 رشته تلویزیون و هنرهای دیجیتال

اندر احوالات این روزای دانشکده هنر دامغان

دانشکده هنر دامغان این ترم شاهد یه سری تغییرات محیطی توی درب ورودی و محوطه بیرونی دانشکده بود.

اساتید و دانشجوها از همان زمانی که دانشکده پا گرفت بود. پای دانشکده روی آسفالت آفتاب زده دامغان می نشستند. اما خدا خیر دهد کسی رو که بلاخره نیمکت ها رو کشوند به دانشکده..

تغییر چند باره مدیر گروه رشته ما هم در این مدت دو سه سال؛ سه مدیر گروه را دید و امسال با مدیر گروه جدیدش دوره چهارم خود را می بیند.

از همین اینجا از خدمات آقایان دکتر معالج و دکتر گلبهار و خانم دکتر صادقی نیا که در این مدت سعی کردند در وسعشان به رشته و بچه ها اهمیت دهند. کمال تشکر را داریم. و برای آقای دکتر رزازی فر مدیر گروه جدید رشته تلویزیون و هنرهای دیجیتال آرزوی موفقیت می کنیم.

– خاطره خوش بچه های قدیم با دکتر معالج و دکتر گلبهار تکرار نشدنی ست. و جایشان خالی … البته جای ما هم خالی می شود با فارغ التحصیلیمان… –

بچه های ورودی جدید ان شا الله روزای خوب با استادای خوب داشته باشن

روز 11 محرم هم اگه دامغان تشریف داشتین حتما تو مرکز شهر برید، مراسم ویژه دامغانی ها تو یازده محرم هر سال پر شکوه تر از هر سال برگزار میشه

عزاداریاتون مقبول

یالطیف.

چند نکته در مورد مبانی انیمیشن دیجیتال

چند نکته در مورد مبانی انیمیشن دیجیتال

نکاتی برای در مبانی انیمیشن دیجیتال کلاس جناب آقای استاد میر صادقی

نوشتن فیلم نامه برای فیلم 30 ثانیه تا 1 دقیقه (کوتاه) با رعایت موارد زیر:

4 تکنیک انیمیشن قرار است کار شود (سوژه هیچ محدودیتی ندارد)

2 نکته بهتر است که در سوژه باشد.

اولین تکنیکی که بهتر است در فیلم وجود داشته باشد: کار زیر دوربین (شن، عدس، نخود …)

حداقل یک پلان باید در آن وجود داشته باشد.

دومین تکنیک/ تکنیک پیکسلیشن (بهتر است اکثر فیلم با این تکنیک باشد)

مشخصه این تکنیک حضور انسان در قطع کامل است. سر انسان را باید درش ببینیم.

نباید رئال باشد. استفاده از این تکنیک

سومین تکنیک فتو انیمیشن که یکی از ساده ترین تکنیک هاست. توالی حرکت را مثل تکنیک قبل نداریم. عکس های با فاصله دیزالو شوند.

تکنیک تایم پس (عکاسی تدریجی و نمایش پشت سر هم آنها) مثلاً دو ماه و نیم تلاش برای برگزاری مراسم عکس برداری می شود از زوایای مختلف و در مدت زمان کمی پخش می شود.

گرافیک نوشتن مثل تیتراژ یا کاراکتر را با نرم افزار حرکت می دهیم.

کارگروهی 3 نفره / اصلاحات فیلم نامه را داشته باشیم / هر اتفاقی که می افتد باید گزارش نویسی کرد.

گردآوری: جاوید قدیمی.

خدا حافظ انجمن

سلام

بله دیگه رفتنی شدیم
این مدت ماندیم با همه سختی ها و مشکلات و کمبودها و حرفها
با همه خوشی ها و تلخی ها
تجربه کردیم
تجربه کار کار و کار کردن
به عشق رضای خدا
همت و اراده رو سر لوحه مون قرار دادیم تا بهترین هارو بتونیم با تمامی موانع برایتان در دانشکده هنر دامغان به ارمغان بیاوریم
هر کمبودی بود، هر گله
و هر مشکلی بود از منه بنده روسیاه خدا بود
همه بچه های شواری سیاست گذاری و اجرایی انجمن نهایت تلاشمون رو کردیم
الانم ضمن آرزوی موفقیت برای شما دوستان عزیز
فقط و فقط یه چیز می خوام و اونم اگه خواستین انجام بدین
دعایمان کنید!
و اگر موردی بود که بهتون بر خورد یا مشکلی ایجاد شد که از طرف انجمن بود حلالمان کنید
ممنون
ممنون از بچه های همراه
و حتی غیر همراه

یا حق

روز جهانی عکاسی

و اینک امروز، روز جهانی عکاسی مبارک!!

شاید این پدیده نو ظهور دو قرن اخیر هنوز جایی  بین ما ایرانیان پیدا نکرده است، که حتی یک دانشجوی هنر هم زیاد اطلاع ندارد؛ که امروز روز جهانی عکاسیه!

چیزی که در این دوران جدید از عکاسی در اطرافمان می بینم، تصاویر جنایت های یک قوم خود برتر بین صهیونیست از رسانه هاست…
بیاید یکم وارد دنیای خودمان بشویم، سال ها پیش فقط بخاطر تهیه عکس برای ثبت نام مدرسه به عکاس شهرمان مراجعه می کردیم، اما حالا می بینم در روزگار رنگارنگ فرهنگ ما کسی که بیشتر خودش را به فرهنگ غربی می چسباند یعنی با کلاس تر است!! … و حالا آتلیه های عکاسی در سرتاسر شهرهای ایرانی می بینم و دیگر آن مرد عکاس باشی روزگار ما پیر شده و کسی سراغ عکس های  او نمی رود.

زمانی که نیسفور نیپس، اشراف‌زاده‌ی فرانسوی در سال 1826 میلادی داشت، اولین عکس خودش را به روش هلیوگرافی ثبت می کرد یا حتی بعد  از او وقتی لوئی داگر تونست تصویری مثبت یا همون پزیتیو  را روی صفحه‌ی نقره‌اندود ثبت کند؛  به این فکر نمی کردند که روزی میرسد که دردسرهای روشن چاپ تمام می شود و با یک دوربین دیجیتالی به اندازه قوطی کبریت (!) همه هم می توانند، به راحتی در یک چشم بهم زدن، عکس بگیرند.

و مردم دنیای امروزی ما با تصاویر خود مفهومشان را به مخاطبانشان گسیل کنند؛ و زمانی برسد که لایک های فرد در شبکه های اجتماعی با قرار دادن تصویر زیاد شوند.

و اینک در جستجوی زمان از دست رفته شاهکاری از مارسل پروست، نویسنده‌ی شهیر فرانسوی می خوانیم: “به گمان من تنها عکاسی است که، همانند بوسه، می‌تواند با تازه‌ترین کاربردهایش از درون آنچه به نظر ما چیزی با ظاهری قطعی و همیشگی می‌رسد صد چیز دیگر را بیرون بکشد که همه باز همان‌اند.”

این روز رو به همه عزیزان عکاس و بخصوص خطاب به استاد گرانقدرم آقای دکتر معالج تبریک می گویم و برای ایشان آرزوی سلامتی وتندرستی دارم. روزتان مبارک.

یادداشتی از جاوید.ق

جایگاه آموزش، پژوهش و تولید در نظام آموزش عالی کشور

جایگاه آموزش، پژوهش و تولید در نظام آموزش عالی کشور

جایگاه آموزش، پژوهش و تولید در نظام آموزش عالی کشور را چگونه می توان ارزیابی کرد؟ چه ارتباطی بین آموزش، پژوهش و تولید وجود دارد؟ تولید در اقتصاد به سه بخش صنعت، کشاورزی و خدمات تقسیم می شود هریک از این سه بخش می تواند در سیاستگذاری کشورها و توسعه و آبادانی جوامع اولویت و اهمیت ویژه ای را براساس منابعی که به دست می آورد به خود تخصیص دهد. در این نوشته بحث و سخن ما در خصوص تولیدات هنری از نگاه فرهنگ است.

فرهنگ پدیده ای است که هوای تنفسی و بستر لازم را برای توسعه و پیشرفت فراهم می آورد.
مسئولین و مدیران عالی رتبه در هر نظام سیاسی قبل از هر اقدامی معتقدند باید فرهنگ سازی لازم انجام شود تا بتوان اهداف و قوانین مصوب سازمان و نهادهای کشوری را عملیاتی کرد.

سرمایه گذاری در تولیدات فرهنگی شامل بخش های مختلف (رادیو و تلویزیون، سینما، نمایش خانگی، تئاتر، تلویزیون های ماهواره ای، فضاهای مجازی تبلیغات محیطی، زیباسازی فضای های معماری، شهرسازی و طراحی صنعتی) برای تقویت باورها و ارزش های ملی، دینی و انقلابی می بایست به عنوان یکی از اولویت های اصلی و اساسی در نظام آموزش عالی مورد توجه مدیران دانشگاه ها و نهادهای فرهنگی و اجتماعی قرار گیرد.

جریان سازی مناسب و ایجاد زمینه های رشد و شکوفایی برای ارتباط ارگانیک و سازمان یافته بین سه مقوله آموزش، پژوهش و تولید از وظایف اصلی نظام آموزش عالی در هر کشور توسعه یافته ای است.

براساس یافته ها و مطالعات مراکز اطلاعاتی و آماری، تولیدات هنری ارتباط مؤثر و سازنده ای با بخش آموزش و پژوهش ندارد. حجم عمده ای از تولیدات کالاهای فرهنگی و هنری از آموزش تخصصی و حمایت تحقیقات علمی و فنی مناسب بهره مند نیستند.

نتایج پژوهش ها نشان می دهد برخی از کالاهای فرهنگی و هنری با توجه به نیازهای مخاطبان و رهنمودهای پژوهشی و آموزشی تولید نمی شود. لذا آثار و نتایج ناشی از انتشار، پخش و مصرف کالاهای فرهنگی و هنری موجب تقویت باورهای دینی، ملی و ارزشی مورد نظر نمی شود.

شایسته است مدیران متولی تولیدات فرهنگی و هنری در نظام آموزش عالی کشور مطالعات لازم را در خصوص لزوم ارتباط مؤثر تولیدات مذکور با یافته های بخش پژوهش و آموزش به منظور اثرگذاری و هماهنگی بیشتر با برنامه های مصوب مجلس شورای اسلامی و دولت را در دستور کار قرار دهند تا بتوانیم اهداف تحقق یافته توسعه ملی و علمی را در بخش های فرهنگی و اجتماعی، مورد ارزیابی و سنجش دقیق قرار دهیم.

امید آنکه پژوهشگران نظام آموزش عالی کشور نقش مؤثری در برنامه های توسعه و آبادانی ایران و اسلام عزیز برعهده گیرند.

نویسنده: دکتر محمد مؤمنی
منبع: خبرنامه پژوهشی دانشگاه دامغان، سال چهارم، زمستان 92