فیلم شب های روشن اثر موتمن سه شنبه این هفته مورخه 93/02/02 همراه با تحلیل و نقد توسط کانون فیلم و عکس دانشگاه در ساختمان خوارزمی اکران خواهد شد.

شب های روشن (تولید سال 1381)

 • ۱۰۷ دقیقه – ملودرام عاشقانه
 • فرزاد موتمن
 • حسین زندباف
 • مهدی احمدی، هانیه توسلی، محسن شاه ابراهیمی
 • نویسنده: سعید عقیقی / موسیقی: پیمان یزدانیان / فیلم‌بردار: جمشید الوندی / تدوین حسین زندباف

خلاصه فیلم:

شب‌های روشن, داستان زندگی دو آدم تنهاست. مرد، استاد دانشگاه، سرخورده اجتماعی و مأیوس فلسفی است و انزوای خود را با تدریس ادبیات، مطالعه کتاب و پرسه زدن در خیابانها میگذراند. شبی متوجه دختری ساک در دست میشود و به او کمک میکند تا از شر مزاحمت یک راننده ماشین رهایی یابد، از اینجا بین او و رویا دوستی شکل میگیرد. رویا بنا بر قولی که به عاشق خود، امیر داده است، یک سال پس از آخرین ملاقات به وعده‌گاه آمده و میخواهد چهار شب در محل و ساعت معین در انتظار امیر بماند. استاد به رویا پناه میدهد و به او کمک میکند تا امیر را پیدا کند. طی این چهار روز بین رویا و استاد دانشگاه به تدریج دلبستگی به وجود می آید. استاد مصمم میشود که با رویا ازدواج کند اما در چهارمین شب امیر به محل ملاقات می آِید و رویا با او میرود. فیلم روایت چگونگی آشنایی، دلبستگی و جدایی این دو شخصیت از زبان استاد دانشگاه است.

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • علیرضا انصاری فر
  3 اردیبهشت 1393 8:50 ب.ظ

  با سلام . یکی از دانشجویان در حین نقد استاد گلبهار گفت که این فیلم براسا س داستان داستایفسکی میباشد در صورتیکه با فرزاد موتمن،کارگردان فیلم «شب‌های روشن» مصاحبه کردند و در پاسخ جواب داد:
  «شب‌های روشن» اثر مهمی در میان آثار داستایفسکی به حساب نمی‌آید. او در سن 26 سالگی این اثر را نوشته و در آن زمان داستان‌ها و رمان‌های «بالزاک» را به روسی ترجمه می‌کرد و در این اثر نیز بسیار تحت تاثیر بالزاک است. اگر نام داستایفسکی را از زیر عنوان این اثر برداریم، ممکن است مخاطبان آن را با داستان‌های بالزاک اشتباه بگیرند.
  وی افزود: من تا پیش از ساختن فیلم هیچ اقتباس سینمایی از داستان «شب‌های روشن» را ندیدم، بلکه تنها یکبار قصه را خواندم و از آن خوشم نیامد. بنابراین در برگردان سینمایی چندان به متن وفادار نماندم.

  کارگردان فیلم «شب‌های روشن» در ادامه با اشاره به تفاوت‌های فیلم خود و داستان داستایفسکی گفت: شخصیت مرد داستایفسکی در این اثر، حتی از شخصصیت‌های مشهور خلق شده توسط داستایفسکی در آثار مشهورش، دور است. داستان درباره مردی غیرجذاب است که دوست دارد با زنان و مردم شهر سن‌پترزبورگ معاشرت کند، اما اعتماد به نفس این‌کار را ندارد، اما شخصیت اصلی فیلم ما، اتفاقا به شخصیت‌های آثار مشهور داستایفسکی نزدیکتر است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.