تحلیل و بررسی فیلم درخشش

4
تحلیل و بررسی فلیم درخشش

در سلسله اکران های هفتگی فیلم در دانشگاه، این هفته با حضور دکتر گلبهار فیلم درخشش اثر استنلی کوبریک در یکی از کلاسهای ساختمان خوارزمی اکران شد و پس از آن آقای گلبهار به تحلیل و بررسی فُرم فیلم پرداختند. ایشان ابتدا به بررسی بیوگرافی کارگردان فیلم پرداخته و خاطر نشان کردند:

کوبریک از کارگردانان صاحب سبک سینمای هالیوود است. که نزدیک به نیم قرن فعالیت برجسته سینمایی در کارنامه اش دارد. وی خالق آثار ارزشمندی همچون اسپارتاکوس، راه های افتخار، اودیسه ی فضایی 2001، پرتقال کوکی، دکتر استرنج لاو، بازی لیندون، شاینینگ و چشم های کاملاً بسته می باشد.

تحلیل و بررسی فیلم درخشش

کوبریک جوان در اواسط دهه 1950 با کارگردانی فیلم اسپارتاکوس نگاه ها را به سوی خود جلب کرد و نام خود را به عنوان یکی از درخشان ترین استعدادهای هالیوود به ثبت رساند.

او در ژانرهای مختلف از جمله تاریخی – حماسی، علمی – تخیلی و غیره فیلم ساخته است. و در هر اثرش مفاهیمی تکان دهنده از زندگی بشرِ امروز را منعکس کرده است. برای مثال در واپسین اثرش، چشمان کاملاً بسته (1999)، که مرگ رخصت دیدن اکران عمومی اش را به او نداد. کوبریک در این فیلم با هشدار به جوامع غربی،  از هم گسیختگی انسان ها در آن جوامع اعلام کرد و خانواده را اساس بقا و ماندگاری و سلامت فرد در جامعه خواند.

تحلیل و بررسی فیلم درخشش

آقای گلبهار در ادامه با اشاره به فیلم درخشش افزودند: شاینینگ دارای موضوعی متافیزیکی است و در آن به مفهوم تله پاتی و هچنین نقش روح و روان انسان ها و تأثیرش بر سرنوشت می پردازد. از ویژگی های تکنیکی این اثر می توان به ساختار زیبای شناسی خاص، کاربرد خلاقانه حرکت و کرین ریتمیک آن اشاره کرد.

تحلیل و بررسی فیلم درخشش

استنلی کوبریک فیلمسازی منزوی بود ترجیح می داد تا هنگام نمایش عمومی آثارش کسی از داستان و نحوه ی پرداخت فیلم هایش مطلع نشود. زندگی خصوصیش کمتر مورد توجه مطبوعات قرار گرفت و علت مهم آن بدبینی به رسانه ها و فقدان ارتباطش با آن ها بود. در دهه آخر فیلمسازی اش مورد بی مهری هالیوود قرار گرفت و به انگلیس نقل مکان کرد و تا پایان عمر در سکوت خبری و رسانه ای فیلم ساخت.

/ج.ق

جاویدمشاهده نوشته ها

جاوید هستم؛ مدیر سایت تی وی آرت، یک سال دبیر انجمن تلویزیون و هنرهای دیجیتال بودم ... به حوزه هنر رسانه علاقه مندم و سوال یا پروژه ای باشه در خدمتم. یا لطیف

دیدگاه ها غیرفعال است