تحلیل و بررسی فیلم سگ های انباری

نقد فیلم

فیلم سینمایی سگهای انباری ساخته کوئنتین تارنتینو محصول سال 1992 عصر روز سه شنبه 09-02-93 در محل اجتماعات خانه فرهنگ به نمایش در آمد.

در این برنامه که 60 نفر از دانشجویان دانشکده هنر حضور داشتند؛ پس از نمایش فیلم، جلسه تحلیل و بررسی فیلم با حضور استاد گلبهار برگزار شد.

ایشان به شرح زیر به نقد فیلم مذکور پرداختند:

فیلم سگهای انباری اولین ساخته بلند تارانتینو، او را به عنوان فیلمساز خوش فکر در مجامع سینمایی جهان مطرح کرد.

فیلم سگهای انباری در ژانر جنایی – هیجانی قرار دارد و با داشتن شخصیت هایی به نام های صورتی، نارنجی، سفید، قهوه ای، آبی و طلایی که توسط رئیس باند برای دزدیدن الماس ها اجیر می شوند. نام گذاری شده اند.

در ابتدای فیلم ما با ملاقات اولیه همه اعضای باند با یکدیگر مواجه می شویم و در صحنه دوم انباری متروک که محل قرار سه تای آنها پس از دزدیدن الماس است.

از نکات جالب توجه نوع روایت فیلم و حذف سکانس اصلی یعنی ربایش الماسها است. که جایی در فیلم ندارد.

از جمله تکنیک های برجسته فیلم شکست زمان سیر فیلم است که از آن فیلمی غیر خطی ساخته است.عدم رعایت ترتیب زمانی داستان باعث شده که بیشتر شخصیت ها، پیشبرد متن داستان و تشدید تأثیر دراماتیک آن جلوه گر شود.

بسیاری از کارشناسان تارانتینو را فیلمسازی پُست مدرن می دانند و از جمله دلایل آن را به حرکات صحنه ای، نحوه پرورش شخصیت ها و کُنش های آنها به ماجرا دانسته اند.

از دیگر تکنیک های او در فیلم سازی می توان به تغییر ناگهانی و مؤثر فضای نمایشی به کمک تله تئاتر پریا و ریتمیک اشاره داشت.

احاطه داشتن بر سکانس های طولانی، پرداختن به صحنه های مملو از جزئیات، تأثیر پذیری از تئاتر آبزورد، از دیگر توانایی های او در امر فیلم سازی می باشد.

/ج.ق

 

برچسب‌ها: تئاتر, تحلیل و بررسی فیلم, سکانس, سیر فیلم, فیلم سگهای انباری, نمایش فیلم

مطالب مرتبط

 

اعضای انجمن علمی تلویزیون و هنرهای دیجیتال مشخص شدند
معرفی کتاب؛ مبانی صفحه آرایی، بث تندریو

درباره نویسنده

 

بیشتر بخوانید…

 

نتیجه‌ای پیدا نشد.