حرکت در نقاشی

مقالات

ایجاد حرکت به پویایی و زیبایی بصری می انجامد. اما نشان دادن آن در نقاشی که طرحی ثابت و صامت است کار دشواری ست. با این حال عمل ناممکنی نیست.  گاهی تداعی ذهنی حرکت و آزادی می تواند به اندازه خود آن کارساز شود. برای ایجاد حرکت در نقاشی نخست باید دستمان هنگام طراحی آزاد باشد.

اسارت در چارچوب خطوط در نهایت به ثبوت و بسته شدن طرح می انجامد. قلمتان را آزاد کنید و از ایجاد خطوط در هم و نا بجا نترسید. بگذارید آزادی دست شما به کارتان منتقل شود.
بهتر است قلم را بیش از حد فشار ندهید. این فشار عرصه را بر دستتان تنگ می کند و جلوی مانور حرکات قلم را می گیرد. همچنین این فشار نباید یکنواخت باشد.
قبل از شروع به کشیدن جهت را فراموش نکنید. چیدمان کار چشم بیننده را راهنمایی می کند که به چه سمتی حرکت کند.
وقتی کارتان ثابت است این چشم بیننده است که باید حرکت کند! بگذارید نگاه مخاطب در کل کار بچرخد. برای توضیح این جمله مثالی کامل تر از تابلوی شب پر ستاره ونگوگ ندارم!

شب پر ستاره ونگوگ

 

برای حرکات بیشتر نگاه می توانید از خطوط کشیده استفاده کنید. خطوط کوتاه حرکت چشمی کوتاهی ایجاد می کند.
همیشه در نظر داشته باشید که چشم بیننده ابتدا کل یک کار را می بیند و سپس نگاهش روی تصاویر شارپ، دقیق می شود. بنابر این اگر کل کار شما از یک ترکیب بندی مناسب برخوردار نباشد نگاه مخاطب را پس می زند. بهترین شیوه برای آزمودن کار این است که طرح تان را به فاصله دوری از چشمانتان گرفته و نگاهتان را تار کنید. آیا همه چیز آنقدر خوب سرجای خود نشسته که یک قاب رنگی جالب (بدون اینکه محتوای آن را درک کنیم) ایجاد کرده باشیم!؟
رنگ ها نقش مهمی را در حرکت چشم ایجاد می کند. رنگ های روشن بالای کار و رنگ های تیره با پایین هماهنگ تر است. چرا که رنگ روشن تداعی گر سبک بودن و رنگ های تیره حس سنگینی در نگاه ایجاد می کند.
استفاده از طیف رنگی در رنگ گذاری ها هم می تواند مفید باشد. مثلاً وقتی از رنگ آبی به رنگ بنفش و سپس قرمز برویم حرکت چشمی طولانی تری ایجاد می کند تا اینکه ما یک دفعه از رنگ آبی به قرمز برسیم!
اگر کار شما مرکز محور است می توانید فضای اطراف کار را تیره تر در نظر بگیرید تا وسط کار مورد توجه قرار گیرد.
فضای کار را بزرگ در نظر بگیرید تا از چیدمان تنگ و اجباری رها شوید.
رهایی ذهن؛ آزادی دست ها و در نهایت زیبایی طراحی شما را به دنبال خواهد داشت. پس ذهن خودتان را از چارچوب ها رها کنید و با بیان هنر خود روی صفحه؛ دیگران را از زیبایی فکرتان آگاه کنید!

نویسنده/ منبع : سحر رفیع

برچسب‌ها: featured, تابلوی, حرکت چشمی, زیبایی, طراحی, مخاطب, نقاشی

مطالب مرتبط

 

از طراحی تا تولید برنامه تلویزیونی
منابع دروس کارشناسی ارشد

درباره نویسنده

 

بیشتر بخوانید…

 

نتیجه‌ای پیدا نشد.