دیجیتال آرت چیست؟ قسمت اول

مقالات

دیجیتال آرت توسط کامپیوتر و با استفاده از رسانه های دیجیتال ساخته می شود. این شکل از هنر جدید نیست و سال هاست در زندگی واقعی ما وجود دارد.

هنرهای متنوعی در همه دنیا وجود دارند. دیجیتال آرت از جمله آنهاست و رواج بسیاری میان مردم دارد و اصولا توسط افرادی انجام می شود که آشنایی کامل با کامپیوتر و ابزارهای مختلف آن دارند. به این دلیل که این هنر همان طور که از نامش پیداست توسط کامپیوتر و نرم افزارهای مختلف آن ایجاد می شود.

برای خلق آثار جالب توجه دیجیتال آرت، از ایده ها و روش های مختلف استفاده می شود. به طور مثال، می توان عکس های دیجیتالی که قبلا تهیه شده اند را با اِعمال یک سری تغییرات به دیجیتال آرت تبدیل کرد. حتی می توان با عکس ها، ابزارها، افکت ها و تغییرات بسیار، تصاویر ذهنی و افکار خود را به تصویر کشید و به معرض نمایش گذاشت.

هنرمندان آثار دیجیتال، برای پیاده کردن ذهنیات خود، عکس های مختلف می گیرند، تصاویر متنوع تهیه می کنند و با ابزار کامپیوتری به آن جلوه ای هنری می بخشند.

در دیجیتال آرت، تکنیک های قدیمی نقاشی همچون رنگ و قلم مو را باید کنار گذاشت و با کامپیوتر و نرم افزارهای مربوطه، آثاری زیبا خلق کرد. هنرمندان این شیوه هنری همه اثر خود را با کامپیوتر ترسیم می کنند. ابزار کار آنها می تواند نرم افزار، عکس و … باشد.

این روزها، هنرمندان متخصص فراوانی در این زمینه فعال هستند. آنها همیشه به دنبال خلق آثار منحصر به فرد با ابزارهای محدود خود هستند. خلاقیت و نوآوری در این هنر اهمیت بسیاری دارد. دیجیتال آرت به هنرمند این امکان را می دهد تا با بازسازی یک تصویر یا جابه جا کردن عناصر مختلف یک تصویر و اعمال افکت و رنگ های خاص خودش، آن را به یک اثر هنری زیبا در زمینه دیجیتال آرت تبدیل کند.

به طور کلی باید گفت، دیجیتال آرت در واقع طراحی با کامپیوتر است. صفحه نمایش کامپیوتر نقش کاغذ یا بوم هنرمند و ماوس کامپیوتر نقش مداد و قلم را برای او ایفا می کند. با این ابزار که شکل مدرن به خود گرفته اند می توان تصاویر زیبایی خلق کرد، تصاویری که از روح انسان های دیجیتال منشا گرفته اند و بر دل بینندگان همین انسان های دیجیتال امروزی نیز می نشینند.

رابط های کاربری مختلفی برای دیجیتال آرت وجود دارد. هنرمند این هنر از گرافیک های دوبعدی کامپیوتری برای خلق آثارش استفاده می کند. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، در دیجیتال آرت، هنرمند در عکس های موجود تغییراتی به سبک و سلیقه خود ایجاد می کند و آن را به یک اثر هنری زیبا تبدیل می کند. اصولا این تغییرات به حدی زیاد هستند که بیننده به هیچ عنوان نمی تواند آن را تشخیص دهد و تصور می کند تصویر جدیدی است.

تغییراتی که روی عکس های دیجیتال اِعمال می شوند، بر اساس فرمول ها و حساب و کتاب های ریاضی استوار است. به این معنا که تغییرات بی هدف و بی جهت اجرا نمی شوند. همان طور که در نقاشی روی بوم نیز نمی توان بدون فکر و توجه به رنگ و شکلی را به اثر اضافه کرد، در دیجیتال آرت نیز باید از همه عناصر به جا و درست استفاده شود.

شاید ظاهراً خلق یک اثر هنری دیجیتال چندان مشکل به نظر نرسد اما برای ساخت آن باید به کامپیوتر مسلط باشید تا بتوانید خلاقیت های خود را به واقعیت تبدیل کنید. شاید در ذهن بسیاری از افراد ایده های زیبایی وجود داشته باشد، اما با ندانستن طرز کار ابزارهای کامپیوتری و ابزارهایی همچون فتوشاپ نمی توان آنها را به تصویر کشید.

در دیجیتال آرت، علاوه بر مسایل ذکر شده، دقت نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. هنرمند در خلق آثار خود باید دقت و توجه بسیاری داشته باشد. این موضوع به خصوص هنگام ویرایش فیلم برای تدوین کننده ها بسیار مهم وقابل توجه می باشد. با کوچک ترین بی دقتی ممکن است نتیجه کار نامناسب و نازیبا از کار درآید. بسیاری از هنرمندانِ دیجیتال آرت در حوزه ویرایش فیلم های دیجیتال فعالیت دارند. این حوزه نیز هنرمندان بسیار خود را دارد.

برچسب‌ها: افکت, خلاقیت و نوآوری, دیجیتال آرت, رسانه های دیجیتال, عکس های دیجیتالی, کامپیوتر, هنرمند, هنرمند دیجیتال, هنرمندان

مطالب مرتبط

 

دیجیتال آرت چیست؟ قسمت دوم
معرفی نفرات برتر اولین جشنواره هنرهای نمایشی و تجسمی

درباره نویسنده

 

بیشتر بخوانید…

 

نتیجه‌ای پیدا نشد.