دیجیتال آرت چیست؟ قسمت دوم

مقالات

دیجیتال آرت، هنر استفاده از ابزارهای کامپیوتری و دیجیتال برای خلق آثار هنری زیبا است. همان طور که در مطلب قبلی نیز ذکر کردیم، این هنر بیشتر برای طراحی وب سایت، صنایع فیلم سازی و تلویزیون و شرکت های تبلیغاتی استفاده می شود.

دیجیتال آرت، واژه ای قدیمی است و سال هاست در زندگی واقعی ما وجود دارد. این هنر توسط کامپیوتر در قالب دیجیتال و با استفاده از نرم افزارهای مختلف خلق می شود. نقاشی، طراحی و مجسمه سازی از جمله هنرهایی هستند که در زمان های قدیم به صورت دستی و توسط افراد متخصص انجام می شده است. اما در حال حاضر، هنرهایی همچون واقعیت مجازی، هنر خالص و هنر نصب دیجیتال جایگزین این هنرها شده اند. فردی که به خلق دیجیتال آرت می پردازد، از ابزارهای دیجیتال و نرم افزارهای کامپیوتری برای تولید اثر خود استفاده می کند.

رسانه های تصویری به وسیله تکنیک های تولید دیجیتال

دیجیتال آرت همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، بیشتر توسط فیلم سازها برای تولید جلوه های ویژه و آژانس های تبلیغاتی استفاده می شود. طراحی های گرافیکی، در نشریات کاربرد فراوانی دارند. بسیاری از برنامه های الکترونیکی و اطلاعات مختلف نیز با هنرهای دیجیتال اجرا می شوند. حتی رقص و موسیقی را نیز می توان با دیجیتال آرت طراحی و اجرا کرد. هنرهای بسیار وجود دارند که در طول تاریخ به سمت الکترونیک بودن پیش رفته اند. از جمله آنها می توان به هنرهای دیداری و موسیقی اشاره کرد که در سه دهه گذشته رونق گرفته اند.

دیجیتال آرت بسیار وسیع است و طیف گسترده ای از هنرهای مختلف همچون الگوریتمیک و فراکتال را در بر می گردد. این هنر همچنین منبع بزرگی از ابزار و وسایل همچون، عکس های دیجیتال و انواع اسکن شده، وکتورهای گرافیکی و نرم افزارهای گرافیکی اشاره کرد.

رسانه های تصویری تولید با کامپیوتر

هنرهای تصویری که با کامپیوتر ساخته می شوند در دو حالت تهیه می شوند:

• گرافیک های کامپیوتری دوبعدی

• گرافیک های کامپیوتری سه بعدی

1. گرافیک های کامپیوتری دوبعدی

گرافیک های کامپیوتری دوبعدی، ساده ترین و آسان ترین فرم های دیجیتال آرت به شمار می روند. هنرمند دیجیتال در این حالت می تواند با مداد و کاغذ مجازی، طراحی کند. مداد هنرمندان دیجیتال، ماوس کامپیوتر و کاغذ آنها صفحه نمایش آن است. روند این گونه طراحی ها نیز همچون طراحی با مداد و روی کاغذ معمولی است. اما همه آنها به صورت کامپیوتری اجرا می شوند.

2. گرافیک های کامپیوتری سه بعدی

در گرافیک سه بعدی کامپیوتر، هنرمند می تواند فضایی را مشابه شکل طبیعی و به صورت سه بعدی ترسیم کند. وکتورهای گرافیکی مختلفی برای گرافیک های کامپیوتری سه بعدی وجود دارد. اشکال سه بعدی کامپیوتری با استفاده از اشکال هندسی، خمیدگی های NURBS یا چندضلعی برای مصارف مختلف همچون، برنامه های تلویزیونی، بازی های ویدئویی و کامپیوتری، جلوه های دیداری ویژه و فیلم سازی مورد استفاده قرار می گیرد. طرح های سه بعدی را گرافیست هایی کامپیوتری با کمک نرم افزارهای و برنامه های کاربردی مختلف انجام می دهند.

تصاویری انیمیشنی ساخته شده با کامپیوتر

راه های دیگری نیز برای تولید هنرهای دیجیتال وجود دارد. این تصاویر اصولا قبلا با نرم افزارهای گرافیکی ساخته می شوند و از طرح های ترسیم شده برای ساخت انیمیشن استفاده می شود. همه این طرح های گرافیکی در قالب های دیجیتال تهیه می شوند. این طرح ها اصولا برای استفاده های تلویزیونی و نمایش جلوه های تصویری ویژه کاربرد دارند. بیشتر فیلم سازها استفاده از دیجیتال آرت را برای ساخت انیمیشن ترجیح می دهند. آنها می دانند که استفاده از گونه ها، ابزارها و سبک های مختلف دیجیتال آرت در شکل گیری بهتر کارهایشان نقش بسیار مهمی دارد. هنر دیجیتال، در زمینه های دیگری که هسته اصلی آنها بر انیمیشن و گرافیک استوار هستند نیز کاربرد دارد.

منبع : boomeabi

برچسب‌ها: انیمیشن, تولید دیجیتال, دیجیتال آرت, رسانه های تصویری, طراحی, فیلم, کاغذ مجازی, گرافیک, نرم افزارهای گرافیکی, هنرمند دیجیتال

مطالب مرتبط

 

خوش آمدگویی به دانشجویان ورودی 95 رشته تلویزیون و هنرهای دیجیتال
دیجیتال آرت چیست؟ قسمت اول

درباره نویسنده

 

بیشتر بخوانید…

 

نتیجه‌ای پیدا نشد.